• تاریخ: شهریور ۲۰, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 1846

ویژه برنامه سفیر عشق در زنجان برگزار می شود+زندگینامه مسلم بن عقیل

به مناسبت سالروز شهادت مسلم بن عقیل،ویژه برنامه سفیر عشق با حضور مردم و مسئولان در زنجان برگزار می شود. ...

ویژه برنامه سفیر عشق در زنجان برگزار می شود+زندگینامه مسلم بن عقیل

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از موج رسا, ویژه برنامه شهادت حضرت مسلم بن عقیل(ع) با عنوان سفیر عشق، امشب از ساعت ۲۱٫۳۰ در مسجد مسلم بن عقیل منطقه کوچه مشکی زنجان برگزار می شود.

این مراسم با سخنرانی حاج سید محسن موسوی و مداحی حاج سیدیوسف شبیری و کربلایی مرتضی تبارکی برگزار می شود.

همچنین مراسم پر فیض دعای عرفه روز یکشنبه از ساعت ۱۶ در این مکان برگزار می شود.

*زندگینامه حضرت مسلم بن عقیل(ع)

مسلم بن عقیل، فرزند عقیل، عموزاده و صحابی گرانقدر پیامبر (ص) و نوه ابوطالب، پدر گرامی علی (ع)، و کنیه‌اش ابوداود بود.

مادرش از زنان آزاد نَبْط و از خاندان «فرزندا» به شمار می‌رفت و احتمالًا نژادی ایرانی داشت، شماری از مورّخان با استناد به روایتی مرسل بر این باورند که مادر مسلم، امّ ولد (کنیز) بوده و علّیه نام داشته است و او را حَلَبه و حبله نیز خوانده‌اند.

*خصوصیات مسلم بن عقیل
طبری زادگاه مسلم را کوفه می‌داند. او از خاندانی پاک، شجاع و با فضیلت برخاست و زیر نظر عموی گرامی‌اش، علی (ع)، و پسر عموه‌ای خود امام حسن (ع) و امام حسین (ع) پرورش یافت و از علم، تقوی و دیگر فضائل آن بزرگواران بهره‌مند شد. رجال نویسان اهل سنت، مسلم بن عقیل را محدثی تابعی شمرده و گفته‌اند که صفوان بن موهب از او حدیث نقل کرده است وی فقیه و دانشمند بود. از ابوهریره نقل شده است که گفت: از میان فرزندان عبدالمطلب، او شبیه‌ترین فرد به پیامبر (ص) است. همچنین وی را شجاع‌ترین فرزند عقیل خوانده‌اند.

*همسر و فرزندان مسلم بن عقیل
مسلم بن عقیل پس از ورود به دوران جوانی با رقیه و به قولی ام الکثوم  دختر علی (ع)، پیوند زناشویی بست. ابن قتیبه ثمره این ازدواج را دو پسر به نام‌های عبدالله و علی دانسته است.
درباره شمار و نام فرزندان مسلم اختلاف نظر وجود دارد. مورخان عبدالعزیز، ابراهیم، احمد، جعفر، مسلم، عون، عبدالرحمن، محمد و حمیده را نیز در شمار فرزندان مسلم آورده‌اند.

*مسلم بن عقیل در رکاب امام علی( ع)

مسلم بن عقیل در دوران خلافت حضرت علی (ع) در جنگ صفین حضور داشت و همراه امام حسن (ع) و امام حسین (ع)و عبدالله بن جعفر در میمنه سپاه با دشمن به نبرد پرداخت. در روزگار امامت امام حسن (ع) نیز از یاران با وفا و بر جسته آن حضرت به شمار می‌رفت. وی پس از شهادت امام حسن (ع) همراه امام حسین (ع) رهسپار مکه شد.

*مسلم، سفیر امام حسین در کوفه
نامه‌های فراوان و فرستادگان مردم کوفه، امام حسین (ع) را بر آن داشت که برای اطمینان بیشتر کسی را به کوفه بفرستد تا درباره دعوت کوفیان تحقیق کند. از این رو مسلم را فرا خواند و در نامه‌ای برای مردم کوفه چنین نوشت: «من برادر، پسرعمو و مطمئن‌ترین فرد خانواده‌ام را به سوی شما فرستادم و به وی دستور دادم تا نظر برگزیدگان و خردمندان شما را برای من بنویسد. پس، با پسر عموی من بیعت کنید و او را تنها نگذارید». سپس نامه را به مسلم داد و فرمود: «من تو را به کوفه می‌فرستم، خداوند هر آنچه را که مورد رضا و علاقه اوست برای تو مقدّر خواهد کرد و من امیدوارم که با تو در مرتبه شهدا قرار گیریم، پس بر تقدیر پروردگار خشنود باش.» نیز فرمود: «هر گاه به کوفه رسیدی نزد مطمئن‌ترین فرد منزل کن، از خاندان ابوسفیان بر حذر باش و مردم را به اطاعت من فرا خوان. اگر مردم را بر بیعت با من ثابت قدم یافتی بی‌درنگ مرا آگاه ساز تا طبق آن عمل کنم. در غیر این صورت با سرعت باز گرد.» همچنین او را به تقوا، مدارا با مردم و کتمان مأموریت خود سفارش فرمود. پس او را در آغوش گرفت و هر دو گریستند و یکدیگر را وداع گفتند.

*حرکت مسلم به سمت مدینه
مسلم بن عقیل در نیمه ماه رمضان سال ۶۰ هجری مخفیانه به سمت مدینه حرکت کرد. قیس بن مسهر صیداوی، عبدالرحمان بن الکدن ارحبی و عماره بن عبید سلولی نیز او را در این سفر همراهی می‌کردند. چون به مدینه رسیدند مسلم به مسجد پیامبر (ص)رفت و دو رکعت نماز گزارد. سپس در دل شب نزد خویشاوندان خود رفت و آنان را وداع گفت.
پس از آن دو نفر راهنما از مردان قبیله قیس عیلان برگزید تا آن‌ها را از بیراهه حرکت دهند و تا کوفه همراهی کنند. آن‌ها شبانه به سمت کوفه حرکت کردند. در راه دو راهنما بر اثر تشنگی هلاک گردیدند و مسلم و همراهان به سختی خود را به نزدیکی کوفه رساندند.به سمت کوفه حرکت کرد و در پنجم شوّال وارد شهر شد و در خانه مختار استقرار یافت و نیز خانه سالم بن مسیب و خانه مسلم بن عوسجه و خانه هانی بن عروه  نیز استقرارهایی داشت.

*بیعت مردم کوفه با مسلم
با انتشار خبر ورود مسلم به کوفه، رفت و آمد شیعیان به خانه ابن مسیب آغاز شد مردم به دیدار مسلم می‌شتافتند و با او بیعت می‌کردند. وی در دیدار گروهی از آنان، نامه امام حسین (ع) خطاب به مردم کوفه را قرائت کرد. مردم همگی از شوق دیدار امام (ع) گریستند.
در آغاز دوازده هزار نفر از مردم کوفه با وی بیعت کردند؛ و به زودی شمار بیعت کنندگان به هیجده هزار نفر رسید. در پی آن مسلم نامه‌ای به امام حسین (ع) نوشت و حضرت را به کوفه دعوت کرد.اما عبیدالله بن زیاد با وعده و تهدید افرادی را که با مسلم بیعت کرده بودند را متفرق کرد.مسلم تنها ماند و دستگیر شد و غریبانه به شهادت رسید.

انتهای پیام/

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست