• تاریخ: اسفند ۸, ۱۳۹۵
 • شناسه خبر: 3006

توزیع ۱۵ هزار اصله نهال در ایجرود/ تبدیل دیمزارهای رها شده به کاشت علوفه دیم

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود با بیان اینکه تبدیل دیمزارهای رها شده به کاشت علوفه دیم از جمله اقدامات اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در راستای احیای مراتع در معرض خطر است، گفت: امسال به مناسبت هفته منا ...

علی داداشی « رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ایجرود » امروز در گفت و گو با خبرنگار ایجرود خبر، با بیان اینکه چرای مفرط دام در مراتع و تخریب اراضی مرتعی و تبدیل آن به اراضی کشاورزی، نابودی و کاهش پوشش گیاهی مراتع را به همراه دارد، اظهار داشت: از جمله روش هایی که توسط کارشناسان به منظور احیای مراتع در معرض خطر پیشنهاد می‌شود تبدیل دیمزارهای رها شده به کاشت علوفه دیم است.

وی با اشاره به اینکه یازده گونه اصله نهال داغداغان، عرعر،افرا،سرو نقره ای، ارغوان،سرو خمره ای، صنوبر، بادام، نارون و سنجد در شهرستان ایجرود توزیع می شود، اضافه کرد: ۹۰ هکتار از اراضی شهرستان ایجرود متعلق به اراضی ملی است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری ایجرود با تاکید امسال ۷هزار اصله نهال در شرکت کیمیا گستران زنجان کشت می شود، عنوان کرد: سال گذشته نیز ۷ هزار اصله نهال در این شرکت کشت شده است.

داداشی با اشاره به اینکه در سال جاری تعداد ۵۶ فقره پرونده در حوزه منابع طبیعی شهرستان ایجرود تشکیل شده است، تصریح کرد: امسال همچنین نیز از تخریب ۴۰۵ هکتار از اراضی ملی در این شهرستان پیشگیری شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود با تاکید بر به برخورد جدی و مطابق قانون با متخلفان و متصرفان منابع طبیعی در این شهرستان، عنوان کرد: با توجه به اقلیم منطقه و مساعد بودن شرایط اقلیمی برای کشت دیم و بالا بودن ارزش اراضی شخم و تخریب بالا بوده که یگان حفاظت این اداره با همکاری نیروی انتظامی و دادگستری، توسط ۲ اکیپ کشت در جهت پیشگیری از تخریب و تصرف اقدام شده است.

داداشی با بیان اینکه طی سال جاری ۵/۰ هکتار از اراضی ملی روستای سها اکه موردتصرف قرار گرفنه بود با دستور دادستان شهرستان ایجرود قلع و قمع شد، افزود: در سال جاری همچنین تعداد ۱۲۰ هکتار از اراضی ملی در شهرستان ایجرود که سال‌های گذشته پرونده تخلف مربوط به آن‌ها تشکیل شده بود رفع تصرف و خلع ید شده‌اند.

وی اذعان کرد: ۳ فقره پرونده مربوط به ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی ملی در روستای قره بوته تنطیم و به دادگستری ارجاع داده شد.

وی با اشاره به اینکه یگان حفاظت این اداره توسط ۲ اکیپ موتور سوار و یک اکیپ خودرویی به صورت مستقر در منطقه اقدام به گشت زنی می کند و در صورت مشاهده تخریب و تصرف اراضی ملی اقدام به خروج متخلفین از اراضی ملی و ارائه گزارش به فرمانده پاسگاه جهت تنظیم پرونده قضایی جهت ارجاع به دادگستری برای خلع ید و رفع تصرف متجاوزان به اراضی ملی را دارد، تاکید کرد: امسال با گشت و کنترلی که در اراضی و عرصه‌های ملی شهرستان داشته‌ایم در حد توان از تخریب و تصرف جلوگیری کرده‌ایم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی در حوزه منابع طبیعی بیان داشت: با اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به مردم در زمینه اهمیت منابع طبیعی تا حد زیادی می‌توان تخلفات در این حوزه را کاهش داد.

وی با اشاره به شعار امسال هفته منابع طبیعی، همیار طبیعت باشیم، عنوان کرد: روز ملی درختکاری، فرهنگ مانبع طبیعی، مسئولیت اجتمعی و رسانه، منابع طبیعی سلامت اداری آموزش و پژوهش، منابع طبیعی بسیج سازندگی همیاران طبیعت و جوامع محلی،منابع طبیعی آموزه های دینی خیرین و سازمان های مردم نهاد و منابع طبیعی مدیریت جامع حوزه های آبخیز مشارکت مردم و اقتصاد مقاومتی از شعارهای هفته منابع طبیعی در این هفته است.

داداشی به اقدامات ترویجی صورت گرفته در حوزه منابع طبیعی شهرستان ایجرود اشاره کرد و افزود: امسال کارهای آموزشی و ترویجی در این شهرستان در سطح ۴۵ روستا انجام گرفته است.

این مسئول اضافه کرد: امسال با اعزام کارشناسان منابع طبیعی به روستاهای شهرستان ایجرود سعی کردیم تا فرهنگ حفاظت، احیا و بهره‌برداری اصولی را به مردم  و بهره‌برداران مراتع آموزش دهیم.

وی همچنین با تاکید بر لزوم آموزش فرهنگ منابع طبیعی از محصلین، افزود: در این راستا امسال همزمان با هفته منابع طبیعی بالغ بر ۶ مدرسه انتخاب شده و کارشناسان منابع طبیعی با حضور در این مدارس به ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین دانش‌آموزان می پردازند.

داداشی توسعه فضای سبز را از برنامه‌های منابع طبیعی شهرستان ایجرود برشمرد و گفت: امسال حدود ۱۵ هزار اصله نهال برای توزیع در بین شهروندان شهرستان ایجرود اختصاص داده شده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرودبا تاکید بر اینکه منابع طبیعی هرسال با توزیع نهال رایگان در بین شهروندان و نهادها و ارگان‌های مختلف سعی در توسعه فضای سبز شهرستان ایجرود دارد، گفت: با توزیع و کشت گونه‌های مختلف نهال، فرهنگ درختکاری در بین مردم نهادینه می شود.

انتهای پیام/

 • علی داداشی - اسفند ۸, ۱۳۹۵ در ۸:۳۴ ق.ظ

  ممنون از زحماتی که در راستای اهداف نظام گام برمی دار ید

  • ijrod-admin - اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

   سلام و تشکر از اینکه اخبار ایجرود خبر را دنبال می کنید

 • مجتبی - اسفند ۸, ۱۳۹۵ در ۱:۱۶ ب.ظ

  با سلام و تشکر از اداره منابع طبیعی شهرستان که در ایجاد فضای سبز تلاش می کنند.مجتبی

  • ijrod-admin - اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۱ ق.ظ

   سلام و تشکر از اینکه اخبار ایجرود خبر را دنبال می کنید

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست