• تاریخ: مهر ۱۵, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 3712

کشاورز نمونه شاخص بهروری آب را به بالای عدد ۱ رساند/برداشت بیش از ۶ تن لوبیا در روستای ینگی کند سیدلر ایجرود

کشاورز نمونه ایجرودی با بیان اینکه با استفاده از روش نوین آبیاری شاخص بهروری آب را به بالای عدد 1 رسانده است، گفت: پیش بینی می کنم امسال بیش از 6 تن لوبیا برداشت کنم. ...

عباس حسنلو « کشاورز نمونه شهرستان ایجرود» امروز در گفت و گو با خبرنگار ایجرود خبر، با اشاره بر اینکه از حدود ۷ سال پیش اقدام به کشت حبوبات مخصوصا لوبیا در اراضی آبی خود نموده است، اظهار اشت:  ازهمان ابتدا برای کشت لوبیا تمام اقدامات کاشت داشت و برداشت از روش های مکانیزه بهره گرفته ام و  برای آبیاری از روش تحت فشاری قطره ای  از نوع تیپ به دلیل مزایایی که در کنترل علف های هرز داشته و صرفه جویی در مصرف آب، سال به سال از این روش در شهرستان ایجرود استقبال می شود.

وی با بیان اینکه از ارقام لوبیای اصلاح شده برای کشت استفاده کرده است پس از ۴ سال و در سال ۵ به رکورد خوب درسطح سه هتکار بالغ بر هکتاری ۷ تن ۱۳ کیلو عملکرد داشته  و از طبقه بذری مادری بهره گرفته است که تولید مرکز تحقیقات استان زنجان است، اضافه کرد: مهمترین دغدغه ای که در کشت تمام محصولات دارم مسئله بهره وری آب است یعنی میزان تولیدی که به ازای هر واحد آب مصرفی در کشت محصولات استفاده می شود و حلقه مفقودی که در کشاورزی وجود دارد این است که ما به دنبال بهره وری آب نیستیم، که به میزان مصرف چه مقدار آب چه مقدار محصول تولید می کنیم در کل دنیا بر روی بهره وری آب کار می کنند و در حالی که کشور ما نیز با اینکه در شرایط آب و هوایی خشک و نیمه خشک قرار دارد برنامه ای در این زمینه اتخاذ نشده است.

وی تاکید کرد: سیاست های دولت باید به این سمت برود که به دنبال الگوی کشت و بهره وری آب باشیم.

حسنلو با اشاره بر اینکه با روشی را از سال گذشته برای افزاش شاخص بهره وری آب بکار گرفته است،توانسته است  به ازای هر واحد مصرف آب بالای یک واحد محصول  تولید کند و شاخص بهروری آب را به  بالای عدد ۱ برساند که این عدد در دنیا بین ۲ و دو دهم است، تصریح کرد: در این روش کشت همان میزان برداشت را داریم و به ازای هر واحد محصول تولیدی نصف آب پارسال را مصرف کردیم در این روش آبیاری نواری با استفاده از دستگاه ذرت کار دو ردیفه   برداشت محصول  راحت تر شده و میزان تبخیر پایین می آید و مبارزه با علف هرز ۵۰ درصد کاهش می بابد و نتنها برداشت محصول کاهش نمی یابد بلکه همان مقدار محصول و بلکه بیشتر برداشت شده و این روش آبیاری بهروری آب را بلا می برد.

وی ابراز کرد: امروز که من پیگیری میکنم از نحوه کشت ابراز ۴ نفر از کشاورزان دیگری که از این روش آبیاری بهره می برند رضایت دارند و باید بگویم با رفع معایب طرح می توانیم محصولات بیشتری با کمترین هدر رفت آب به تولید برسانیم.

کشاورز نمونه کشوری با بیان اینکه  امسال سطح زیر کشت ۵۰/۱هکتار بوده پیش بینی می شود محصول را برای عرضه به بازار بالای ۶ تن در هکتار عملکرد داشته باشیم، اضافه کرد: بزرگترین مسئله ما دغدغه آب هست و باید برنامه های درست را مدون شود تا آب را به درستی به مصرف برسانیم.

حسنلو با اشاره بر اینکه تسهیلات اختصاص داده شده به بخش کشاورزی کافی نیست و امیدوارم دولت در این زمینه اقدامی داشته باشد، عنوان کرد: در خصوص چاه های غیر مجاز دولت ها اقدامی انجام نمی دهند مبادا که از رای آن احزاب کم شود و به ازای هر چاه غیر مجاز یک چاه غیر مجاز وجود دارد.

وی با بیان اینکه ما بجای کاشت برخی از محصولات اگر آب را صادر می گردیم بیشترین منفعت را کسب می کردیم، گفت: ما اگر برای کشور و استان و شهر منطقه خود دلسوزی داریم از طریق فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مسئله آب را حل کنیم و نحوه مصرف آن را یاد بدهم چرا که با مصرف صحیح آب هم محصولات خوبی را صادر خواهیم کرد و هم سفره رنگینی خواهیم داشت.

انتهای پیام/ک

 

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست