• تاریخ: دی ۲۴, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 4086

میراث فرهنگی مسئول کانال کشی آب نیست/حمام تاریخی خوئین در معرض حذف از آثار ملی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجرود با اشاره بر اینکه ساخت دیوار حیات منزل یکی ازاهالی روستای خوئین باعث شده تا این بنا در معرض حذف از آثار ملی قرار گیرد، گفت: میراث فرهنگی مسئول کانال کشی آب نیست. ...

خوئین یکی از روستاهای بسیار قدیمی شهرستان ایجرود  است، و قدمتی طولانی دارد. زیستگاه زیرزمینی کهن دژمنده، که در زیر این روستا قرار دارد، از جمله نشانه‌های قدمت این روستاست.

خوئین  از توابع شهر حلب شهرستان ایجرود، با مختصات جغرافیایی ۴۸ درجه و ۶ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۱ دقیقه عرض شمالی، در ۸ کیلومتری شمال شرقی شهرک حلب، ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر زرین‌آباد و ۶۰ کیلومتری جنوب غربی مرکز استان (زنجان) واقع شده است. این روستا از سطح دریا ۱۷۸۰ متر ارتفاع دارد  آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

در این روستا حمام تاریخی مرمت شده متعلق به دوره صفویه است که اداره میراث فرهنگی برای سر پا نگه داشتن این بنا همت گماشته و بنا را به حالت اولیه خود بازگردانده است.

اما این روز ها این بنا با توجه به تصویر ارسالی یکی از اهالی روستای خوئین حال و روز خوشی ندارد و همین امر باعث شد تا پای صحبت های مسئول اداره میراث فرهنگی ایجرود بنشینم.

لاله عبدی کیا امروز در گفت و گو با خبرنگار ایجرود خبر، با اشاره بر اینکه  حمام تاریخی خوئین متعلق به دوره صفویه است، اظهار کرد: طی مطالعات انجام شده قدمت بنا به دوره صفویه بر می گردد که این بنا در سه الی چهار مرحله مرمت شده است.

وی افزود: حدودا ۲۵۰ میلیون تومان برای مرمت این بنا، صرف شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجرود با بیان اینکه وجود دو مشکل اساسی و مهم بنا را در معرض تخریب قرار داده است، تصریح کرد: عدم وجود کانال هدایت فاضلاب روستا ازسمت کوچه کناری حمام که باعث شده تمامی آبهای نزولی و آب های سطحی  از زیربنا به داخل بنا نفوذ کرده و پی و دیوارهای بنا آسیب جدی ببیند.

عبدی کیا با اشاره بر اینکه  این مشکلات طی مکاتباتی با ادارات مرتبط پیگیری شده و امیدواریم در آینده نزدیک مشکلات موجود برطرف شود تا از بروز صدمه به بنا جلوگیری گردد، ادامه داد: از سال ۸۹ نامه نگاری های لازم انجام شد و فرمانداری و بنیاد مسکن در جریان این مشکل قرار گرفتند، اما متاستفانه تا به امروز به نتیجه ای نرسیده ام و هیچ ارگانی متولی این امر نیست و تغییر مسیر آبی در چهارچوب کارهای میراث فرهنگی نیست.

وی با بیان اینکه ساخت دیوار حیات منزل یکی ازاهالی روستای خوئین باعث شده تا این بنا در معرض حذف از آثار ملی قرار گیرد، ادامه داد: امیدوارم اهالی خوئین که قطعا ارزش بناهای تاریخی را می دانند در این باره چاره ای بیندیشند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجرود با تاکید بر اینکه برای حفظ آثار ملی همت همگان لازم و ضروری است، گفت: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ایجرود تمام توان خود و گاهی فراتر از توان خود اقدام ب ه حفظ آثار تاریخی کرده است.

انتهای پیام/

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست