• تاریخ: اسفند ۲۵, ۱۳۹۴
  • شناسه خبر: 823

تکرار لبخندها؛ هدیه روشنایی

ایجرود خبر: سو بیشمه آئین چهارشنبه سوری ایجرود است که با قیچی کردن آب مردم درد و بلای خود را به آب می سپارند و حاجات خود را از خدا طلب می کنند. اکرم نباتی«یکی از اهالی ایچ» در گفت و گو با خبر نگار ایجرود خبر با بیان اینک ...

ایجرود خبر: سو بیشمه آئین چهارشنبه سوری ایجرود است که با قیچی کردن آب مردم درد و بلای خود را به آب می سپارند و حاجات خود را از خدا طلب می کنند.

اکرم نباتی«یکی از اهالی ایچ» در گفت و گو با خبر نگار ایجرود خبر با بیان اینکه یکی از آداب و رسوم این روستا در چهارشنبه سوری پختن شیربرنج است، اظهار داشت:پختن شیر برنج از گذشتگان در این روستا رسم بوده است و در حال حاضر نیز ادامه دارد.

 

DSC04445

وی با اشاره به اینکه درشب چهارشنبه سوری جوانان و نوجوانان برای شال که سنت دیرینه ای است، برپشت بام ها می روند، افزود: این کار به منظور حاصل شدن حاجات و برای شادی انجام میگیرد و صاحب خانه برای شالی که از پاجه آویزان شده است شیرینی، شکلات، جوراب و گردو یا هر چه که مد نظر صاحب خانه است بسته می شود و به دنبال آن می گوید چک آپار الله مطلبین ورسین- شال را به منظور بالا کشیدن صاحب شال می کشد و می گوید ببر ان شاالله به هر آنچه نیت و حاجت داری برسی.

DSC04441

 

 

DSC04443

DSC04444

نباتی با بیان اینکه در شب چهارشنبه سوری چوبی را به منزله شمع روشن می کنند، ادامه داد: به یک تکه چوب پارچه بسته می شود سپس آن را با طلب حاجت روشن می کنند.

آشناتر به این سنت ها با اشاره به اینکه در شب چهارشنبه سوری آتش روشن می کنند، تصریح کرد: مجردها از روی آتش رد می شوند.

وی با بیان اینکه پریدن از روی آتش از قدیم رسم بوده و شئون دارد،ادامه داد: صبح روز چهارشنبه بانوان برای اینکه حاجات خود را از خداوند طلب کنند به رودخانه رفته با قیچی کردن آب در و بلای خود را به آب می سپارند و سلامتی و خوشی را از خدا طلب می کنند.

وی با اشاره به اینکه پس از قیچی کردن آب، سنگی برداشته و به آب می اندازند، گفت:پس از انجام رسومات کوزه ای از آب رودخانه پر می کنند و داخل مشک دوغ زنی می ریزند تا کره ای که حاصل می شود پر برکت شود.

انتهای پیام/

 

  • Liliam - تیر ۳۱, ۱۳۹۵ در ۱۱:۱۶ ق.ظ

    Haşim Ufuk Ersoy diyor ki:Kuruluşunuzun yurtiçi veya yurtdışı şantiyelerinde kaynakçı ustası veya kalıpçı ustası olarak çalışmak is.emoruytİstersiniz ekipte kurabilirim 35 yaşındayım Balıkesirliyim yurtdışında 3 yıl çalıştım iş bitimine geldim tekrar gitmek istiyorum işlerinizde hayırlı işler dilerim 05367010673 05423384983

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست